sobota, 12 stycznia 2013

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy...czym jest

Jak wiemy (a jak nie to się dowiemy) jutro 13 stycznia będzie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Lęborczanie mogą się bawić razem z nami na auli w ZSP nr 1 w Lęborku od godziny 12 do 19. Ale co to jest w ogóle ten WOŚP, co robi, gdzie podziewają się pieniądze które wrzucam do puszki ?? Takie pytania zadaje sobie prawie każdy, poniżej napisane jest wszystko co chcecie wiedzieć o WOŚPie.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) – fundacja charytatywna, której podstawowym celem zgodnie ze statutem jest: „działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej”.
Najbardziej znaną formą działalności fundacji jest coroczna, ogólnopolska impreza rozrywkowo-medialna o charakterze charytatywnym, nazwana Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podstawowym elementem Finału jest granie „wielkiej orkiestry”, czyli odbywające się w całej Polsce (a także poza granicami) koncerty muzyczne, z których dochód przeznaczany jest na cele Fundacji. W czasie Finału organizowanych jest również wiele innych form zbiórki funduszy, z których najważniejsza jest publiczna kwesta na ulicach miast prowadzona przez licznych wolontariuszy. Zebrane pieniądze są przeznaczane na z góry ustalone cele związane z ochroną zdrowia, szczególnie zdrowia dzieci.
Od 1 września 2004 fundacja ma status organizacji pożytku publicznego (nr KRS: 0000030897). Przekazane na konto fundacji 1% podatku dochodowego jest przeznaczane na wsparcie hospicjów dziecięcych.
Dh. Julia