Jak wiemy (a jak nie to się dowiemy) jutro 13 stycznia będzie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Lęborczanie mogą się bawić razem z nami na auli w ZSP nr 1 w Lęborku od godziny 12 do 19. Ale co to jest w ogóle ten WOŚP, co robi, gdzie podziewają się pieniądze które wrzucam do puszki ?? Takie pytania zadaje sobie prawie każdy, poniżej napisane jest wszystko co chcecie wiedzieć o WOŚPie.
Wielka Orkiestra Świątecznej
Pomocy (WOŚP) – fundacja charytatywna, której
podstawowym celem zgodnie ze statutem jest: „działalność w zakresie
ochrony zdrowia polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności
dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na
działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej”.
Najbardziej
znaną formą działalności fundacji jest coroczna, ogólnopolska impreza
rozrywkowo-medialna o charakterze charytatywnym, nazwana Finałem Wielkiej
Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podstawowym elementem Finału jest granie
„wielkiej orkiestry”, czyli odbywające się w całej Polsce (a także poza
granicami) koncerty muzyczne, z których dochód przeznaczany jest na cele
Fundacji. W czasie Finału organizowanych jest również wiele innych form zbiórki
funduszy, z których najważniejsza jest publiczna kwesta na ulicach
miast prowadzona przez licznych wolontariuszy. Zebrane pieniądze są
przeznaczane na z góry ustalone cele związane z ochroną zdrowia, szczególnie
zdrowia dzieci.
Od 1 września 2004 fundacja ma
status organizacji pożytku publicznego (nr KRS: 0000030897).
Przekazane na konto fundacji 1% podatku dochodowego jest przeznaczane na
wsparcie hospicjów dziecięcych.
Dh. Julia