Nasza drużyna powstała w październiku 1988 r. Początkowo nie mieliśmy jeszcze żadnej nazwy, spotykaliśmy się cykliczne na cotygodniowych zbiórkach, wyjeżdżaliśmy na biwaki i rajdy, a przede wszystkim poszukiwaliśmy „drogowskazu” dla naszych działań.
Obecnie
pełna nazwa naszej drużyny brzmi: „33 Alternatywna Drużyna Starszoharcerska
WAPNIAKI im. Szkoły Przetrwania i Przygody Survival Jacka Pałkiewicza”. Decyzja
o wyborze imienia nie była przypadkowa, gdyż utożsamiała ona nas z tym, co
chcieliśmy robić i czego poszukiwaliśmy. W drużynie funkcjonują dwa zastępy
żeński „20 Zastęp Kudłate Kobry” oraz męski „10 Zastęp Węże Borneo”.
Ponad
dwadzieścia pięć lat temu (1989 r.) dwójka zastępowych: Jarosław Kustusz i
Hubert Derengowski natknęli się w pewnym polskim czasopiśmie na informacje o
włoskiej szkole i wyprawie na wyspę Borneo pana Jacka Pałkiewicza. Podzielili
się z nami tą informacją i jednogłośnie postanowiliśmy przyjąć za patrona Jacka
Pałkiewicza. Z czego jesteśmy dumni do
dziś. Wycinek z tamtej gazety mamy wklejony do kroniki drużyny. Z tego, co
wiemy, jesteśmy jedyną drużyną w Polsce, a może i na świecie, która ma takie
imię. W początkowych latach naszej działalności z wiadomych przyczyn informacje
o wyczynach Jacka Pałkiewicza były nieliczne i ograniczone. Jednak
najważniejsze wiadomości docierały do nas, a w szczególności ta o odkryciu
przez Pana Jacka źródeł Amazonki, która była dla nas dumą i inspiracją do
dalszego działania.
Dziś
w dobie Internetu każdy członek drużyny może się wszystkiego o Naszym Bohaterze
dowiedzieć. Na swój sposób próbowaliśmy poznawać tajniki survivalu, zgłębiać
naszą wiedzę na ten temat i oczywiście podróżować. Nie były to może dalekie i
egzotyczne wyprawy, ale przez te dwadzieścia siedem lat byliśmy na
kilkudziesięciu wyprawach, obozach i zimowiskach w Polsce i za granicą.
Staraliśmy się zawsze poznawać piękno przyrody, podążać nieprzetartymi szlakami
i odkrywać nieznane. Dwie z najciekawszych naszych wypraw to wspólny obóz kilku
członków drużyny wraz ze skautami niemieckimi na Korsyce w 1992 roku oraz
„WYPRAWA UNIAMO LE GENERAZIONI – ŁĄCZYMY POKOLENIA” we Włoszech w 2014 r. Obóz
na Korsyce utkwił nam w pamięci, gdyż żyliśmy tam w dzikich warunkach i
poruszaliśmy się szlakami rzadko uczęszczanymi przez turystów, tak jak Jacek
Pałkiewicz. Będąc na wielu zlotach
harcerskich i skautowych zawsze braliśmy udział w zajęciach survivalowych, te
nas najbardziej interesowały. Imię naszej drużyny zawsze wzbudza
zainteresowanie.
Nasi
harcerze dążą do spotkania z patronem i tak też się stało. Trójka druhów Hubert
Sacharuk, Łukasz oraz Agnieszka Jankowscy spotkali się z Jackiem Pałkiewiczem
na żywo w Głogowie. W październiku 2011 r. w Lęborskim muzeum w galerii
"Strome schody" obyła się wystawa fotografii z wypraw "Pasja
Życia" Jacka Pałkiewicza oraz wideokonferencja, na której mogliśmy zadawać
pytania panu Jackowi. W 2014 r. nasza druhna Julia Czubaty miała okazję spotkać
się z panem Pałkiewiczem w jego mieszkaniu w Warszawie. Mamy nadzieję, że z
czasem z panem Jackiem spotkają się wszyscy członkowie drużyny.
Na
naszych zbiórkach i obozach zdobywamy tak oczywiste umiejętności jak rozpalanie
ognisk w trudnych warunkach, orientowanie się w terenie, tropienie zwierząt,
budowa szałasów, ratownictwo medyczne itp. Nieprzerwanie od ponad dwudziestu
pięciu lat działam przy Zespole Szkół w Leśnicach (woj. Pomorskie). Leśnice to
piękna nie wielka miejscowość koło Lęborka, szkoła, w której odbywają się
zbiórki otoczona jest lasami i łąkami. Nie brakuje miejsca na prowadzenie
zbiórek w terenie.
Przez
te lata przez szeregi naszej drużyny przewinęło się ponad dwustu harcerzy i
harcerek. W budynku szkoły mamy od dwudziestu lat harcówkę, urządzoną i
wystrojoną przez nas, w której znajdują się pamiątki z wszystkich naszych
wypraw, włącznie z wizytą w Głogowie i Warszawie.
Drużynowym
od samego początku do dnia dzisiejszego jest – do. Dariusz Groszewski. Od 25
lat jest nauczycielem matematyki, informatyki i techniki w szkole w Leśnicach.
Obecnie
nasza drużyna liczy około 25 członków: 12 druhów i 13 druhen w wieku od 11 do
18 lat. W Rada drużyny liczy 11 osób, jest to drużynowy, przyboczni, zastępowi
i funkcyjni. Należą do niej dh. Dariusz Groszewski, dh. Mateusz Woś, dh. Michał
Kubica, dh. Monika Grzenkowicz, dh. Grzegorz Gralec, dh. Marta Razmowicz, dh.
Sebastian Kubica, dh. Julia Czubaty, dh. Klaudia Damaszke, dh. Agata Raguza.
Nasze zbiórki odbywają się w każdy piątek o godzinie 16:33 w Zespole Szkół w
Leśnicach.
Tak zmienia się nasza drużyna...
(Należy kliknąć na zdjęcie by się powiększyło)




Brak komentarzy:
Prześlij komentarz