Historia Drużyny


Nasza drużyna powstała w październiku 1988 r. Początkowo nie mieliśmy jeszcze żadnej nazwy, spotykaliśmy się cykliczne na cotygodniowych zbiórkach, wyjeżdżaliśmy na biwaki i rajdy, a przede wszystkim poszukiwaliśmy „drogowskazu” dla naszych działań.
Obecnie pełna nazwa naszej drużyny brzmi: „33 Alternatywna Drużyna Starszoharcerska WAPNIAKI im. Szkoły Przetrwania i Przygody Survival Jacka Pałkiewicza”. Decyzja o wyborze imienia nie była przypadkowa, gdyż utożsamiała ona nas z tym, co chcieliśmy robić i czego poszukiwaliśmy. W drużynie funkcjonują dwa zastępy żeński „20 Zastęp Kudłate Kobry” oraz męski „10 Zastęp Węże Borneo”.
Ponad dwadzieścia pięć lat temu (1989 r.) dwójka zastępowych: Jarosław Kustusz i Hubert Derengowski natknęli się w pewnym polskim czasopiśmie na informacje o włoskiej szkole i wyprawie na wyspę Borneo pana Jacka Pałkiewicza. Podzielili się z nami tą informacją i jednogłośnie postanowiliśmy przyjąć za patrona Jacka Pałkiewicza.  Z czego jesteśmy dumni do dziś. Wycinek z tamtej gazety mamy wklejony do kroniki drużyny. Z tego, co wiemy, jesteśmy jedyną drużyną w Polsce, a może i na świecie, która ma takie imię. W początkowych latach naszej działalności z wiadomych przyczyn informacje o wyczynach Jacka Pałkiewicza były nieliczne i ograniczone. Jednak najważniejsze wiadomości docierały do nas, a w szczególności ta o odkryciu przez Pana Jacka źródeł Amazonki, która była dla nas dumą i inspiracją do dalszego działania.
Dziś w dobie Internetu każdy członek drużyny może się wszystkiego o Naszym Bohaterze dowiedzieć. Na swój sposób próbowaliśmy poznawać tajniki survivalu, zgłębiać naszą wiedzę na ten temat i oczywiście podróżować. Nie były to może dalekie i egzotyczne wyprawy, ale przez te dwadzieścia siedem lat byliśmy na kilkudziesięciu wyprawach, obozach i zimowiskach w Polsce i za granicą. Staraliśmy się zawsze poznawać piękno przyrody, podążać nieprzetartymi szlakami i odkrywać nieznane. Dwie z najciekawszych naszych wypraw to wspólny obóz kilku członków drużyny wraz ze skautami niemieckimi na Korsyce w 1992 roku oraz „WYPRAWA UNIAMO LE GENERAZIONI – ŁĄCZYMY POKOLENIA” we Włoszech w 2014 r. Obóz na Korsyce utkwił nam w pamięci, gdyż żyliśmy tam w dzikich warunkach i poruszaliśmy się szlakami rzadko uczęszczanymi przez turystów, tak jak Jacek Pałkiewicz.  Będąc na wielu zlotach harcerskich i skautowych zawsze braliśmy udział w zajęciach survivalowych, te nas najbardziej interesowały. Imię naszej drużyny zawsze wzbudza zainteresowanie.
Nasi harcerze dążą do spotkania z patronem i tak też się stało. Trójka druhów Hubert Sacharuk, Łukasz oraz Agnieszka Jankowscy spotkali się z Jackiem Pałkiewiczem na żywo w Głogowie. W październiku 2011 r. w Lęborskim muzeum w galerii "Strome schody" obyła się wystawa fotografii z wypraw "Pasja Życia" Jacka Pałkiewicza oraz wideokonferencja, na której mogliśmy zadawać pytania panu Jackowi. W 2014 r. nasza druhna Julia Czubaty miała okazję spotkać się z panem Pałkiewiczem w jego mieszkaniu w Warszawie. Mamy nadzieję, że z czasem z panem Jackiem spotkają się wszyscy członkowie drużyny.
Na naszych zbiórkach i obozach zdobywamy tak oczywiste umiejętności jak rozpalanie ognisk w trudnych warunkach, orientowanie się w terenie, tropienie zwierząt, budowa szałasów, ratownictwo medyczne itp. Nieprzerwanie od ponad dwudziestu pięciu lat działam przy Zespole Szkół w Leśnicach (woj. Pomorskie). Leśnice to piękna nie wielka miejscowość koło Lęborka, szkoła, w której odbywają się zbiórki otoczona jest lasami i łąkami. Nie brakuje miejsca na prowadzenie zbiórek w terenie.
Przez te lata przez szeregi naszej drużyny przewinęło się ponad dwustu harcerzy i harcerek. W budynku szkoły mamy od dwudziestu lat harcówkę, urządzoną i wystrojoną przez nas, w której znajdują się pamiątki z wszystkich naszych wypraw, włącznie z wizytą w Głogowie i Warszawie.
Drużynowym od samego początku do dnia dzisiejszego jest – do. Dariusz Groszewski. Od 25 lat jest nauczycielem matematyki, informatyki i techniki w szkole w Leśnicach.

Obecnie nasza drużyna liczy około 25 członków: 12 druhów i 13 druhen w wieku od 11 do 18 lat. W Rada drużyny liczy 11 osób, jest to drużynowy, przyboczni, zastępowi i funkcyjni. Należą do niej dh. Dariusz Groszewski, dh. Mateusz Woś, dh. Michał Kubica, dh. Monika Grzenkowicz, dh. Grzegorz Gralec, dh. Marta Razmowicz, dh. Sebastian Kubica, dh. Julia Czubaty, dh. Klaudia Damaszke, dh. Agata Raguza. Nasze zbiórki odbywają się w każdy piątek o godzinie 16:33 w Zespole Szkół w Leśnicach.




Tak zmienia się nasza drużyna...
(Należy kliknąć na zdjęcie by się powiększyło)












Taka jest Dziś !




Brak komentarzy: