wtorek, 11 grudnia 2012

Trochę historii...

Ok dziś jak zaplanowałam będzie trochę historii. Ale nie martwcie się to nie ta historia co w szkole chodź może trochę z nią związana. Mianowicie chodzi mi o historię założenia w Polsce harcerstwa :D Bo tak myślałam by trochę tego tu wprowadzić bo cały czas tylko o zbiórka i zbiórka więc będzie coś nowego :D Na razie będzie to pierwsza część by nie zamieszczać wszystkiego na raz.
Dobra a więc....


POCZĄTKI.....(Część I)
Wiadomości o skautingu dotarły na ziemie polskie (znajdujące się pod zaborami) w 1909 r. Pod wpływem pierwszych publikacji samorzutnie powstawały zastępy i drużyny (pierwsze w 1910 r.). Zaproponowany przez gen. Roberta Baden-Powella nowy system wychowawczy postrzegany był jako dobry sposób wychowania młodzieży na żołnierzy i przyszłych obywateli odrodzonej Polski. Dlatego skautingiem zainteresowały się przede wszystkim organizacje niepodległościowe: "Zarzewie" (organizacja akademicka, która w ramach Polskich Drużyn Strzeleckich przygotowywała młodzież do walki o niepodległość), "Sokół" (towarzystwo sportowe o charakterze patriotycznym) i "Eleusis" (katolickie stowarzyszenie abstynenckie). Przy lwowskim "Sokole" (w zaborze austriackim) powstało Związkowe Naczelnictwo Skautowe, a 
Andrzej Małkowski zorganizował pierwszy kurs skautowy na początku 1911 r. W dniu 22 maja 1911 r. Andrzej Małkowski wydał rozkaz tworzący oficjalnie pierwsze cztery drużyny skautowe we Lwowie (jest to często uznawane jako symboliczny dzień powstania harcerstwa). W zaborze rosyjskim w końcu 1911 r. powstała nielegalna Naczelna Komenda Skautowa skupiająca drużyny powstające przy różnych organizacjach niepodległościowych. W zaborze pruskim pierwsze drużyny skautowe (działające nielegalnie) powstały w Poznaniu w 1912 r. Ważnym wydarzeniem pierwszego okresu tworzenia polskiego skautingu był wyjazd polskich skautów ze wszystkich zaborów we wspólnej reprezentacji (pod wodzą Andrzeja Małkowskiego) na zlot skautów w Birmingham w lipcu 1913 r.
[tekst źródłowy pobrany z www.czuwaj.pl]
Dh. Julia :D

Brak komentarzy: